top of page

Limonlu & Çikolatalı Sable Kurabiye


İlk tarif basit olsun istedim; onun için Pierre Hermé'nin bir kurabiye tarifinden yola çıktım. Orijinali yuzu ve hafif bir bitter çikolatayla yapılmış olsa da ben kolay bulunurluğu ve tadı açısından limonu tercih ettim. Gerçek bir "bittersever" olarak da %70 bitter çikolata kullandım. Sert geleceğini düşünürseniz çikolatanın sertliğini düşürebilirsiniz. Ayrıca limon yerine lime, portakal, mandalina ve kumkat gibi aklınıza gelecek her türlü turuncu kullanabilirsiniz. Nacizane bir öneri ne kadar tatlı bir meyve kullanıyorsanız çikolatanızı o kadar sert tercih etmek.
Teknik Bilgi: Kurabiye yapmanın iki farklı yolu var: “Sanding” ve “Creaming”. İki yöntemin farkı aslında nasıl bir hamur istediğinize göre değişiyor. Bugün yaptığım tarif “creaming” yöntemiyle yapılıyor, yani ilk önce tereyağı ve şekeri karıştırıyoruz. Şeker ve tereyağı mikserle karışırken araya hava baloncukları giriyor; bu hava hamuru daha kırılgan bir halde getiriyor.
Dikkat: Tereyağı ve şekeri karıştırırken çok uzun sürmemesine dikkat edin yoksa çok gözenekli olur ve buzdolabındaki ya da havadaki nem hamurunuzun vıcık vıcık olmasına sebep olur. Kurabiyelerin kırılgan yapıya sahip olması için içine koyduğunuz unun içindeki glutenin ortaya çıkmaması gerekir; dolayısıyla hiç bir kurabiye özellikle içine un girdikten sonra fazla karıştırılmaz.
Reçete:
15-20 kurabiye

50g tereyağı (oda sıcaklığında)

15g toz şeker

40g esmer şeker

1g deniz tuzu

---

60g un

10g kakao

2g kabartma tozu

---

5g limon kabuğu

50g bitter çikolata %70
170 derece / 6-8 dakika arası
Ekipman:
Mutfak şefi / mikser