top of page

Ev Yapımı Grissini


Sağlıklı yaşamak, şu içinde yaşadığımız dönemde biraz çarptırılmış bir olgu. Zayıf kalmak için kendimizi “light” ürünlere teslim ediyoruz; tadı olmayan domatesler, şişirilmiş salatalıklar yiyoruz; GDO’lar, MSG’ler havalarda uçuşuyor. Her şey birbirinin aynı tattığı gibi, hiç bir şey bir şey gibi de tatmıyor.
Çözüm, Bodrum’a gidip domates yetiştirmekte değil elbette. Dünya akıl almaz bir kuraklıkla karşı karşıya, çok yakında nereye gidersek gidelim bu gerçekten kaçacayacağımız bir zaman gelecek. Amacım elbette moral bozmak, çözümsüz sorunlarla boğmak değil kimseyi. Sonuçta büyük bir petrol şirketi sahibi değilseniz yapabileceğiniz şeyler az, ama hiç değil.
Kendinizden başlayın; ailenizden ve mutfağınızdan… Ne olduğunu bilmediğiniz şeyi yemeyi reddedin. Sürekli aldığınız ürünlerin etiketlerini okuyun ve ben ne yiyorum diye sorun. Bedeninize iyi bakmak daha kaliteli bir hayat yaşamak için şart, o zaman onu nasıl ve neyle beslediğinizi bilin.
Rejim sırasında ya da atıştırmalık olarak yediğiniz grissinileri yapmanın ne kadar kolay olduğunu bilseniz yine de alır mıydınız? Hazır grissiniden daha az kalorili, daha lezzetli ve içinde ne olduğunu bildiğiniz grissini tarifi…
Toplam 20 adet
1 adet/50 kalori
Malzeme:
140ml Ilık su
7g Yaş maya ya da 3g kuru maya ya da 2g instant maya
5g Tuz
25ml Sızma zeytinyağı
2g Pekmez
250g Un
+
3g parmesan (isteğe bağlı)
+
üzeri için (isteğe bağlı)
susam
çörekotu
haşhaş
Ekipman:
Tartı
Mikser / elle karıştıracaksanız karıştırma kabı
Süzgeç
Merdane
Büyük bir bıçak
Bardak
Kaşık
Spatula
Streç film
Yapılışı:
70g ılık suyu bir bardakta, kaşık yardımıyla yaş maya ve ya kuru maya ile karıştırın, eğer instant maya kullanıyorsanız doğrudan una karıştırabilirsiniz. Elinizdeki pekmezi de bardağa ilave edin ve karıştırın. Şeker, mayanın aktive olmasına yardımcı olur; yanı sıra tuz mayanın gelişmesini engeller.
Yaş mayayı hiç bir zaman su ile karıştırmadan tuz ile temas ettirmeyin. Unu bir süzgeçle eleyerek kabınıza koyun; zeytinyağı, kalan suyu ve tuzu da ilave edin; üzerine maya karışımını ekleyin ve ka