top of page

Bastan Çıkaran 3 Çikolata

3ciko.jpg
Bu yazı Monthly Fitness için hazırlanmıştır.
www.monthlyfitness.com
Çikolata... Bir kadın için her zaman baştan çıkarıcı olan belki de tek şey...
Bir kıyafete ya da bir takıya hayır diyebilirsiniz; hatta çoğu zaman bir yemeğe bile hayır demek kolaydır, ancak bir parça çikolatanın ağızda erirken verdiği haz başka bir şeye değişmez...
Marketten aldığınız çikolataların çoğunun içinde bitkisel yağ vardır; halbuki makbul olanı içinde kakao yağı olmasıdır. Elbette evde kendi çikolatanızı hazırlamak çok kolay değil; ama birazcık bilgi ve yatkınla bir mutfak derecesi ve bir çikolata kalıbı kadar yakın olabilirsiniz harikalar yaratmaya...
Çikolata çok az malzemeyle yapıldığından en önemlisi kullandığınız çikolatanın ne kadar kaliteli olduğudur. Eğer bulabiliyorsanız “kuvertür” çikolata alın. Kuvertürün özelliği market çikolatasına göre erime derecesi biraz daha yüksektir; ancak bu noktada yine kaçınmanız gereken iki durum var. Birincisi “kokolin” olmaması, yani kakao yağı yerine bitkisel yağ koyulmamış olması; diğeri ise raftaki en ucuz çikolatayı almamanız. Bu, fiyat-kalite orantısının oldukça aşikar olduğu durumlardan biri.
Kalıplanacak tüm çikolatalar aynı biçimde yapılır, aralarında tek fark ısıtmanız gereken ve soğutmanız gereken derecelerdir.
Doğru işlenmiş bir çikolata bozulmayacaktır, ancak içinde krema olduğundan, dolata tutmanızı ve 3-4 gün içinde tüketmenizi öneririm.
Ekipman:
Tencere
Karıştırma kabı
Derece
Spatula
Sıkma torbası
Kahveli Beyaz Çikolata
Malzemeler:
Kaplama için:
200gram beyaz çikolata