top of page

(10. Gün) Herdwangen-Schönach: Haritada Bile Çıkmayan Köy

Yavaş yavaş yorulmaya başladık. Özellikle Mustafa hafiften bir huysuzluk haline girdi. Artık tek sayıkladığı şey bir çamaşırhane bulup kıyafetlerini yıkamaktı. Bir kadın olarak en büyük şansım elbette kullanamayacağım kadar eşya almış olmaktı, dolayısıyla böyle dertlerim yoktu. Yola çıkarken önce Meersburg'da duralım istedim. Bir süre dayım yaşadığından hem aşina olduğum bir yer hem de Konstanz Gölü kıyısında -bence muhteşem- bir kasaba...

Doğru zamanda gittiğinizde başınızı döndürecek çilek ve frambuaz kokusu, elma ağaçları ve -yüksek asitli olduğu için ben pek sevmesem de- Riesling üzümü, haliyle de Almanya'da olabilecek nadir şarap bağlarının kasabası...

Mustafa, google'dan bir çamaşırhane buldu ya da öyle inandı. Biz deliler gibi Meersburg'da dolanmaya başladık. Hava sıcaklığı öyle böyle değil ki zaten göl suyunun o günlerde 29 dereceye ulaştığını öğrendik sonradan. İnsan yahnisi yapmanın en pratik yolu! Ben zaten hep açım, Mustafa aç, hava sıcak, çamaşırhane yok, arada bir kavga başlatma cümleleri söylüyoruz ama bir şekilde bu zorlukları da aştık ve orada bir çamaşırhane olmadığını kabul edip dondurma yemeye oturduk.

Limanda bir cafe var, her geldiğimde aynı dondurmayı yiyorum. Şu ana kadar herkesin dondurmasının tadına baktım, bence hala benimki en güzeli:

Kasabanın liman kısmı yaklaşık 200 metre araç trafiğine kapalı. Restoranlar, metal bahçe süsleri, birahane, şarap barı gibi yanyana ufak ufak dükkanlardan oluşuyor. Bir de arada sırada sinir bozucu şöyle sahnelere denk geliyorsunuz elbette: