top of page

Vacilando

 
vacilando i., Gezgin.  Yolculuğun kendisine, varacağı yerden daha çok önem veren kişi.*
 
---
 
2014 yılında Arnavutköy'de minik bir dükkan olarak başlayan bu yolculuk, ismiyle aynı doğrultuda dönüşmeye ve değişmeye devam ediyor. 
 
Yaratmanın, üretmenin ve paylaşmanın yetmediği yeni bir dünya düzenine girdik. Her zaman kimyasalsız, katkısız ve doğal ürünlerin peşinde oldum. Kendim evde ne yiyorsam, onu pişirmeye dikkat ettim. Tam da bu yüzden, artık "evde ne yiyorsam" değil; "evde nasıl yaşıyorsam" diyerek Vacilando'ya yeni bir yol haritası çizdim.
 
Doğa, insan ve hayvan sömürüsüne karşı durmamız gereken bir yüz yılda, hepimiz için adil, temiz, sürdürülebilir ve takip edilebilir gıdaya ulaşarak atıksız ve geri dönüşümle şehirde bir yaşam biçimini nasıl yaratırız beraberce aramamız gerektiğine inanıyoruz. Yerel ve mevsimsel olanı olabildiğince kadın üreticiler ve kadın kooperatiflerinden seçerek mutfağımızda kullanıyoruz. Mutfağımızda kullandığımız bütün malzemeleri misafirlerimizle buluşturduğumuz bir bakkal reyonumuz var. Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen ürünlerimizi misafirlerimizin "ihtiyacı kadar" veriyoruz; böylelikle ziyanı en aza indirgemeye çalışıyoruz.
Dükkanımızdaki plastik, metal, kağıt ve cam şişe kumbaralarımızı mahalledeki komşularımızla paylaşıyoruz. Onların geri dönüştürülebilir atıklarını ve kompostlarını toplayıp kendimizinkilerle birlikte belediyeye teslim ediyoruz.
Kendi bardağınız ya da kabınızla gelmenizi destekliyoruz; ayrıca depozitolu ve tekrar kullanılabilir cam şişe, kavanoz, metal teneke, bez çanta kullanıyoruz.
 
Vacilando'nun yeni yolculuğunu buradan takip edebilirsiniz.
 
Siparişleriniz için menüye göz atabilirsiniz.
 
Evinizde pişirmek için tarifleri uygulayabilirsiniz.
 
Dünyanın başka yerleri için mütevazı seyahat önerilerini okuyabilirsiniz.
 
Bize iletişim bölümünden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.
 
Sevgilerimle,
Özge
 
---
 

 

*John Steinbeck'in 'Travels with Charley, In Search of America' isimli kitabından referansla.

 

**In Spanish there is a word for which I can’t find a counter-word in English. It is the word vacilar, present participle vacilando. It does not mean vacillating at all. If one is vacilando, he is going somewhere but doesn’t greatly care whether or not he gets there, although he has direction. My friend Jack Wagner has often, in Mexico, assumed this state of being. Let us say we wanted to walk in the streets of Mexico city but not at random. We would choose some article almost certain not to exist there and then diligently try to find it.

 

…there are map people whose joy is to lavish more attention on the sheets of colored paper than on the colored land rolling by. I have listened to accounts by such travelers in which every road number was remembered, every mileage recalled, and every little countryside discovered. Another kind of traveler requires to know in terms of maps exactly where he is pin-pointed every moment, as though there were some kind of safety in black and white lines, in dotted indications and squirming blue of lakes and the shadings that indicate mountains. It is not so with me. I was born lost and take no pleasure in being found, nor much identification from shapes which symbolize continents and states.

 

bottom of page