top of page

Ev Yapımı Vanilya


Denemek istediğim bir brioche tarifi var, içinde pastacı kreması ve şekerli meyvelerle birlikte. Tam kendimi brioche yapmaya hazırlarken fark ettim ki "pastacı kreması" başlı başına incelenmesi gereken bir konu, özellikle püf noktasını bulana kadar onlarca tarif denediğim düşünülürse. Brioche'tan önce pastacı kreması yazmaya karar verdim ama bu sefer de önüme başka bir engel çıktı: VANİLYA!!!
Aslında kulağa çok kolay geliyor. Marketten vanilin ya da vanilya aroması almak kadar. HAYIR! Vanilya, vanilyadır ve hiç bir şey onun yerini tutmaz, denemek bile yersiz olur. Pasta şefi ya da pastane sahibi olmadığınıza göre özellikle bu kadar pahalıyken vanilyayı nasıl kullanabilirsiniz peki?
Yeni bir şey yazmadığımı ya da söylemediğimi farkındayım, ama bu blogu yazıyorsam bunu da yazmayı görev bilirim. Üstelik yapabileceğiniz en kolay şeylerden biriyken. Tüm ihtiyacınız olan:
4 adet vanilya çubuğu
500g şeker
Bıçak
1 adet temiz şişe
1 adet temiz kavanoz
1lt dilediğiniz alkol (Rom/Votka/Gin)
Blender / Mutfak robotu
VANİLYALI ŞEKER
Ben burada kendi yaptığım şekilde yapacağım, ama siz isterseniz 2 adet vanilya çubuğunu doğrudan şekere koyabileceğiniz gibi taneciklerini başka bir şey için kullanıp kabuklarını 500g şekere koyabilirsiniz.
Öncelikle vanilya çubuklarını boydan boya keserek vanilya taneciklerini çıkarın.

Şekerinizi ve vanilya çekirdeklerini mutfak robotuna koyup karıştırıyoruz. Ben kabuklarını da koymayı tercih ediyorum, sonra kullanırken elediğimde vanilya tanecikleri şekerle giderken parçalanmamış kabuklar elekte kalıyor.
Bir hafta ağzı kapalı beklettikten sonra vanilya koymanızı söyleyen her türlü tarife toz şeker yerine bu şekeri kullanabilirsiniz. Örneğin tarifte 200g şeker dediğinde 50g vanilyalı şeker 150g toz şeker kullanabilirsiniz.