top of page

Kahve


Ben bir kahve bağımlısıyım. Kahve konusunda çok seçici ve hassasım. Alışkanlığım İtalya'da başladığı için damağım her zaman çok kavruk ve sert içimli kahveleri tercih eder. Şimdi kendi tercihlerime ve zevklerime ket vurup şu soruyu sormak zorundayım. Bu kahve nereden geliyor? Bu kahveyi kim topluyor? Sattığı ürünün karşılığını alabiliyor mu?


12.02.2022

21 Aralık 2020'de dükkanı açtıktan sonra Zapatista'dan Özhan ile benim onu darladığım konuşmalarımız oldu. Açtığımız gün verdiğim siparişi Ocak ayının ortalarına doğru alabildim.Bu arada İstanbul'da Zapatista Kahvesi'ni getirenlerin "asıl işleri"nin bu olmadığını, pek çok farklı geçmişten geldiklerini de eklemek zorundayım burada ki bize zaman ayırmaları gerektiğini bilelim.


Özhan'dan kahveleri Ocak ayının ortasında alabilmişim. Yani aslında ben sipariş verdikten yaklaşık 1 ay sonra. Aldığımız kahve 1 kg çekirdek kahve, 12 paket de satılması için 250gr'lık çekilmiş kahve. Hepi topu bu kadar... Şubat ayına geldiğimizde artık ortada ne bizim için ne de onlar için bir kahve kalmıştı. Şubat ayında Meksika'dan gelmesi gereken sevkiyat iklim krizi yüzünden gerçekleşemedi. Yoğun sağanak yağışlar yüzünden kahve çekirdekleri kurumadı ve sevkiyat yapılamadı. Heyecanla başladığımız bu yolda daha ilk ayı geçiremeden kahvesiz kalmış olduk.


Yana yakıla kahve aramaya başladığımda pek çok kişinin işaret ettiği kişi Çağatay oldu: Probador Colectiva. Kronotrop'un kurucusu olan Çağatay ile tanıştık. Direkt ticaret kahvesi nedir o zaman öğrendim. En büyük avantaj bize 5 dakikadan daha yakın olmasıydı kavurmahanelerinin. Probador'la çalışmaya böyle başladık.


Bunun suçlusu biz değiliz ama çekeni biziz. Bundan bir yıl önce verdiğimiz ilk siparişin kg fiyatı 143₺ iken bugün toplu satın almaya başlamış olmamıza rağmen 273₺ ya alabiliyoruz 1kg kahveyi. Kur değişimlerinden hemen önce Güney Amerika'daki ağaçların meyvelerinin donması (İklim krizi demiş miydik), tedarik edilememesi, kurun hemen sonrasında akıl almaz yükselişi derken adil ya da direkt ticaret ilkemizden vazgeçmemek adına kahveler ve fiyatlar arasında artık ne bulursak o noktasına kadar geldik...


O arada elbette Özhan'a 2-3 ayda bir tekrar ne oldu diye sorarak geçti zamanım. Bir ara Almanya'daki Zapatista kahvesinden alıp sonrasında sevkiyat gelince oraya aynı miktarı göndermeyi planlıyorlardı. Ne yaptılar bilmiyorum. Artık kahvelerin peşini bıraktığım bir noktada, Eylül'de, bir arkadaşım bana bir story gönderdi. Elinde Zapatista Kahvesi olan birinin instagram storysi... Kaldığım yerden başladım tekrar "kahve, kahve, kahve..." mesajlarıma ama biraz daha serin bir yerden bu sefer.


Dünyadaki OKB'lilerin %25'ini Başak Burçları'nın oluşturduğuna yönelik bir şehir efsanesi vardır, o yüzden bu yazıyı ve takıntımı burcuma veriyoruz...


Konumuz kahve de olsa bu hikaye için biraz etrafından dolaşmak gerekiyor. Her zaman çiftliklerden haftalık ve mevsimsel ürünler almayı tercih ederken Türkiye'nin uzaklarından gelen paketlere ürünlere verdiğimiz ücretle aynı kargo fiyatları çekmeye başladıklarında, yakınlardaki çiftliklerin osu, busu derken cumartesi günleri kendimizi Beşiktaş'taki Üretici ve Kooperatif Pazarı'nda bulduk. İki hafta önceki seferimizde (tam da o kar yağan haftasonu) tam çıkarken listede armut gördüm meyve tezgahına yaklaştım, aldım armutları. Paramı ödedim ya da çıkarıyorum "pazarcı" dedi ki "Çok güzel kahvemiz var, Meksika'dan geliyor..." Dedim "EFENDİM?!?" Böylece aslında ressam olan çok ilginç biriyle tanışmış oldum. Kendi kendini nasıl bir şeye attığını bilmeden kendi ayağı ile geldi bana... Ve inanılmaz bir şekilde bu pazartesi bana söz verdiği gibi kahveleri getirdi.


Sonuç nereye bağlanacak derseniz dükkanda Zapatista Kahveleri'miz var, TEKRAR! Dükkanda içmek ya da paketle almak isterseniz, kahvelerimiz hazır. Artık ne kadar daha devam ederse... Hep beraber göreceğiz :))


14.10.2020

Aynı kişiye mesaj attım. Akşam üzeri beni aradı. Ben kendi yapmaya çalıştığım şeyleri anlattım. Dükkanda hem açık hem de kapalı olarak kahvelerini satmak istediklerini söyledim. Benimle çalışabileceklerini belirtti. Kahveyi nereden aldıklarını sordum. Aracısız olarak Meksika'dan getirdiklerini söyledi. Yaptığım şeyin "Bir tür kooperatif ulaşım noktası" olduğunu söyledi. Telefonu kapatınca tam da yapmak istediğim şeyin ve yaratmak istediğim hissin bu olduğunu düşündüm.

07.10.2020

Söyledileri numaraya mesaj attım; bana ertesi gün cevap verdiler: "Şehir dışındayız, önümüzdeki hafta konuşalım mı?" diye.

06.10.2020

Facebook'tan cevap alamayınca biraz araştırma yapıp bir telefon numarası buldum. Whatsapp'tan Kolektif'e ulaşmak istediğimi yazdım. Kolektif üyesi olmadıklarını söyleyip bana bir numara verdiler ve eklediler: "Bizden bahsetmeyin, nitelikli kahve nerede ve kimden içiliyorsa destek oluruz!" Çok tatlılar... Umarım işleri hep rast gider...

05.10.2020

Uzun süredir incelemekte olduğum İstanbul Zapatista Kahve Koordinasyonu'na Facebook üzerinden mesaj attım ve kendimi anlatıp iletişim kurmak istediğimi belirttim.

コメント


takıp edın 

  • Instagram Clean
  • w-facebook

baska ne var 

bottom of page