top of page

Seftali Kreması


Bu tarifi her ne kadar brioche'un içinde kullanmak için hazırladıysam da elimde kalan şeftali kremasını rahatlıkla cupcake ve kek kaplamak için kullanabileceğimi farkettim. Doku olarak tereyağ kremasına yani "buttercream" e yakın bir krema elde ettim. Soğuk olduğunda sıkma torbasıyla şekiller vererek sıkmaya çok uygun.
Not: Brioche tarifini, içime çok sinmediği için daha sonrasında siteden kaldırdım.
Tarifi Pierre Hermé'nin Pastries kitabından uyarladım.
Tarif:
1 adet yumurta
45g şeker
35g şeftali püresi
5ml taze sıkılmış limon suyu
50g tereyağı
Ekipman:
Blender
Tencere
Mikser/Mutfak Şefi
Çırpma Teli
Tartı
Karıştırma Kabı
Süzgeç
Şeker Termometresi (opsiyonel)
Teknik Bilgi: Şeker, yumurtayı pişirir. Dolayısıyla şekeri ve yumurtayı beraber koyduğunuz her tarifte hemen karıştırmalısınız. Karıştırmakta geç kalırsanız kremanızın içinde ufak ufak turuncu lekeler görürsünüz. Bunlar şekerle etkileşime geçmiş yumurta sarısıdır. Hem görüntü hem tat olarak kremanızı etkileyecektir.
Dikkat: Yumurtanın yüksek ısı görmediği tariflerde çok dikkatli olmak gerekir. Yumurta kolaylıkla bakteri üreten bir gıdadır. Yeteri kadar ısınmamış olan yumurtada pişmediği için bakteri üremeye devam edecektir. Bütün yumurta kullandığınız bu gibi tariflerde yumurtanın beyazı 62 ile 65 derece arasında, sarısı ise 65 ile 70 derece arasında pişecektir. (Kaynak: Egg Safety Center) Yani 70 derecenin üzerinde ısı görmüş olan yumurtalarda bakteri üreyemez.
Ben şurupta pişirdiğim şeftalileri kullandım, ama siz rahatlıkla yumuşak ve sulu bir şeftali kullanabilirsiniz. Bir mutfak robotu ya da blenderla şeftalileri püre haline getirebiliriz.