top of page

Çarkıfelek Kremalı Ananaslı Turta

Bu turtanın sebebi aslında kardeşim! Paris'te Food Business Management yüksek lisansı yaptıktan sonra stajını Bangkok'ta yapmaya karar verdi. Hiç merak etmediğim yerlerden biri... Aslında Asya'nın pek çok yerini pek merak ettiğimi söyleyemem. Her zaman böyle değildi bu, Hindistan'a gittikten sonra değişti her şey. Oradaki fakirliği, kandırılmışlığı ve sefaleti o kadar derinden hissettim ki bir daha bu tür bir deneyimi kaldırabileceğimden pek emin değilim.

Ben kuralların belli olduğu; vıcık vıcık olmayan insan ilişkileri; temiz şehirler; rüşvet, dolandırıcılık, kandırmacanın insanlar değil, devletler bazlı olduğu medeni ülke özlemi içindeyim. Geri kalan her şey için evimde oturmam yetiyor.

Ağustos sonunda 2 haftalığına döndüğünde yanında bir takım esrarengiz meyve (sebze?) ve otla döndü. Bir kaç ay sonra annem ve babam gittiğinde bize aynılarından ve artı olarak bir sürü (asla ne olduğuyla ilgili hiç bir fikrimizin olmadığı - hala olmadığı) garip şeyle geldiler. En tanıdık şey çarkıfelek meyvesiydi. Tek sorun 20 tanesiyle ne yapacağım kısmıydı.

Bu tarif buzdolabında ne yapacağımı gerçekten bilmediğim çarkıfelekler ve ananas yüzünden ortaya çıktı, yoksa yaz ortasında kendimi tropik adada hissetme ihtiyacından değil. Ama sonuçta hepimizin yüzünü güldürdüğü de bir gerçek.

Turta Hamuru:

300gr tereyağı

200gr pudra şekeri

1 çay kaşığı tuz

100gr yumurta

500gr un

1. Mikserinizin pedal ucunu takın ve tereyağı yumuşayıncaya kadar çırpın.

2. Yumurtaları ekleyip tekrar karıştırın.

3. Pudra şekeri, tuz ve unu ekleyin, tamamen karışıncaya kadar karıştırın.

4. İki yağlı kağıt arasında yaklaşık 5mm kalınlığında açın ve en az 30dk dinlenmek üzere dolaba kaldırın.

5. Dolaptan çıkardığınız hamuru, turta kalıbınıza yerleştirin, kenarlarını bir bıçak yardımıyla kesin, hamurunuzun üzerine çatalla delikler açın ve tekrar dinlenmesi için 30dk daha buzdolabına koyun.

Bu sırada fırınınızı 180 dereceye ayarlayın.

6. Turta hamurunuzun üzerine bir yağlı kağıt, onun üzerine de turta ağırlığı koyun. (Nohut, fasülye, pirinç... hepsi olabilir, ama bundan sonra yalnızca turta ağırlığı olarak kullanabilirsiniz onları)

7. Turtanızı 7 dakika pişirin. Fırından çıkarın, ağırlığı kaldırıp üzerinin kızarması için 2-3 dakika daha fırına koyun.

8. Fırından çıkartıp oda sıcaklığına gelmesi için tezgaha bırakın.

Çarkıfelek Meyveli Krema:

1 adet yumurta

2 adet yumurta sarısı

80gr şeker

30gr un

145gr süt

75gr tereyağı

40gr çarkıfelek meyvesi (iç)

1. Yumurta, yumurta sarıları ve şekeri kalın altlı bir tencerede, çırpıcı yardımıyla karıştırın.

2. Unu ekleyip tekrar karıştırın.

3. Sütü ekleyip tekrar karıştırın.

4.Ocağa alın ve orta ateşte sürekli olarak karıştırarak ısıtın.

5.Bir dereceniz varsa 79 dereceye geldiğinde, yoksa katılaşmaya başlamasından 10 saniye sonra ocaktan alın ve bir süzgeçten geçirerek başka bir kaba aktarın.