top of page

Çarkıfelek ve Romlu Dondurma

Sürreal tariflerin kraliçesi olma yolunda ilerlediğimi hissedebiliyorum. Kullandıkça azalmayan tek meyvenin çarkıfelek olduğunu düşünmeye başladım. Hala dolapta 10 civarında daha meyve var ve biz bir süre daha bu tür tarifler okuyacağız demek oluyor.

Dondurmanın içine alkol neredeyse her zaman koyuyorum, çünkü ev tipi buzluklar aslında dondurmanın uygun derecede kalması için hiç uygun değil. O yüzden servis etmeden 2 saat önce hazırlayıp buzluğa atıyorum. 500gr dondurma için yeterli bir zaman. İçindeki alkol, donmasını zorlaştırıyor; ancak yine de fazla donduysa 5-10 dakika buzdolabına koyup servisi oradan yapıyorum.

Dondurma en kolay -12 derece civarındayken (ev halinden bahsediyoruz) kaşıklanıp koyulabiliyor. Aslında buzluktan dolaba aldığınızda yaptığınız şey de -18 derecedeki dondurmayı, -12 dereceye kadar ısıtmak.

Dondurma ile ilgili hikayeler çok fazla olsa da ilk başta dağdaki temiz karları meyve ve balla karıştırıp yaptıklarını biliyoruz. Yani aslında bir yaz tatlısı değil, hava en azından dağlara yeni kar düşecek kadar soğuk bir mevsimin tatlısı... Benim favori hikayem Neron'un talebi üzerine aşçısının böyle bir tarif uydurduğu hikaye. Gerçek olup olmadığına dair hiç bir kanıt yok, ama Roma'yı yakan adamın (ki o da bir mit) dondurmayı bulmuş olma fikrini çok ironik ve hatta sevimli buluyorum.

Malzemeler:

80gr çarkıfelek meyvesi

225gr keçi sütü

20gr hindistancevizi yağı

1/4 vanilya çubuğu

2 adet yumurta sarısı

58gr toz şeker

20gr beyaz rom (opsiyonel)

1. Çarkıfeleklerin içini bir kaba ayırın ve eğer kullanıyorsanız üzerine rom ekleyin.

2. Vanilya çekirdeklerini kabuğundan bir bıçak yardımıyla ayırın.

3. Keçi sütü, hindistancevizi yağı, vanilya çekirdekleri ve kabuğunu altı kalın bir sos tenceresine koyup ocakta ısıtın.

4. Yumurta sarılarını ve şekeri bir kapta, çırpıcı yardımıyla iyice çırpın.

5. Kenarları hafifçe fokurdamaya başlayan sütünüzü çok yavaş bir şekilde, bir ip inceliğinde yumurta karışımınızın içine dökün ve bu arada karıştırmaya hiç ara vermeyin.

6. Çırpıcınızı bırakıp spatulanızı alın.

7. Karışımınızı tekrar tencereye geçirin ve 78 dereceye kadar (sosunuz hafifçe koyulaşıp spatula üzerinde tekrar birleşmeyene kadar) spatulanızla "8" çizerek karıştırın.

8. Bir süzgeç yardımıyla sosunuzu temiz bir kaba süzün ve içine çarkıfelek meyvenizi ve romunuzu ekleyin.

9.Streç filmle kabınızı kaplayın ve buhar çıkışı için delikler açıp buzdolabında soğutun.

10. Dondurma makinanızın kullanma talimatına göre dondurmanızı yapın.

Comments


takıp edın 

  • Instagram Clean
  • w-facebook

baska ne var 

bottom of page