top of page

Çok Zencefilli Kurabiye

İki tane kedim var, ana-oğul... Anne olanı, Zıpzıp, bildiğiniz kedi: ara sıra sırnaşır; sokaktan geldiği için pek dışarı çıkmaz; başka kedi sevmez; bazen ısırır, bazen tırmalar, ama misafir gelirse dünyanın en sevimli kedisi gibi göbeğini açar... Buraya kadar normal...

Bir de Alfred var. Patileri eldiven şeklinde beyaz olup zil sesine anksiyete krizine girdiği için Batman'in uşağından geliyor adı. Alfred asla tıslamaz; kimseyi ısırmaz; asla tırnak çıkartmaz; çoğu kediyle iyi geçinir; sürekli mahallede kaybolur ve en önemlisi ortada bir kamera varsa mutlaka kadraja girmenin bir yolunu bulur.

Örneklerle gitmek gerekirse bu Zıpzıp:

Bu da Alfred:

Konu buraya nasıl geldi derseniz, tarif yazmak için fotoğraflara bakıyordum. Zencefilli kurabiyelerin fotoğraflarını buldum, tabi ki ben fotoğraf çekmeye çalışırken gelip Alfred kadraja girdi; oradan geldim. :)

Aslında zencefilli kurabiye yapmak gibi bir fikrim yoktu; ama o kadar çok kristalize zencefil yaptım ki onları kullanacak bir yer bulmam gerekti. Gerçi hala bir sürü arttığı için kalan tüm zencefilleri kıtır kıtır yemek zorunda kaldım. (Çok büyük dertlerim var :P )

Şekerli zencefil, Türkiye'de satılan bir şey mi açıkçası bilmiyorum, en kısa zamanda onun da tarifini koyacağım ki sizin de benimki gibi dertleriniz olsun.

Triple the Ginger Cookies tarifinden esinlenerek:

Malzemeler:

170gr tereyağı (oda sıcaklığında)

200gr esmer şeker

1 adet yumurta

30ml pekmez

280gr un

2gr toz zencefil

2gr toz tarçın

9gr karbonat

3gr tuz