top of page

Hindistancevizli Safranlı Dondurma ve Pina Colada

Bazen geliyorlar. Çok sevdiğimden ya da öyle yaşadığımdan değil de, yapabilir miyim diye kendime meydan okuduğumdan daha çok. O yüzden çoğu tarif defterimde kaybolup gidiyor.

Kapı komşumuz ve kocası intoleransı olan 5 malzemeyi söyledi: süt, yumurta, şeker, un, portakal... Nasıl? Yani verdiğimiz yemekleri yiyebiliyorlar, ama bana sıra gelince kapıda karşılıklı ağlıyoruz.

David Lebovitz'in Hindistancevizli ve Safranlı Dondurma tarifini gördüğümde çok hoşuma gitti, ancak benim tarifimin fikri aynı malzemeleri bambaşka diyelim.

Sonuçta vegan ürünler aynı zamanda lezzetsiz olacak diye bir şey yok değil mi? Yani çoğu öyle olsa da, olmamasına uğraşan birileri var etrafta işte. Vegan değilim, ama rafine şeker kullanmıyorum, hindistancevizi şekeri de çok pahalı diyorsanız aşağıya bir de bal oranı ekledim.

Benim yaptığım versiyonu yenilebilir pina colada'ya benziyor ki bence bu muhteşem bir şey, ama tenekedeki hindistancevizi kremalarından kullansaydım daha doygun bir tadı olurdu. Bunu da tamamen sizin tercihinize bırakıyorum.

Dondurmayı, servisten 1-2 saat önce yapmanızı tavsiye ederim. İçeriği sebebiyle daha fazla donduğunda kar benzeri bir dokusu olacaktır.

Malzemeler

500gr hindistancevizi sütü

100gr hindistancevizi şekeri ya da şeker (ya da 80gr bal)

30gr hindistancevizi yağı

0.5gr safran

15gr hindistancevizi rendesi

15ml beyaz rom (opsiyonel)

Yapılışı

1.Tüm malzemeleri bir tencereye koyup şeker ya da bal eriyene kadar karıştırarak ısıtın.

2. Oda sıcaklığına gelince blendera koyup karıştırın. Streçleyip buzdolabında soğumaya bırakın.

3. Dondurma makinanızın talimatlarına uygun şekilde hazırlayın.

Diyelim ki hepsini yiyemediniz ya da buzlukta unutt