top of page

Ispanaklı Kiş Tarifi

Bütün bu tatlıcılık yolculuğu boyunca başkalarının bir sürü tarifini denedim. Ne yaparsam sonuç ne oluru anlamanın en iyi yolu, benim için, farklı insanların aynı tariflerini yapıp karşılaştırmaktı. Çok beğendiğim bazı tariflerde X’in reçetesinden ilham alınmıştır yazıyordu. Hala Amazon’dan kitap getirmenin kolay olduğu zamanlarda o tarifin olduğu kitabı bulup alırdım. Çoğunlukla o da başka bir yerden ilham almış olurdu. Çoğunlukla komşu Mary Teyze’nin tarifine kadar gider o tarifler... Bu da tam o tariflerden biri... Hamur için Pierre Herme’nin tarifi demek en doğrusu olacak yine de sanki... Harç içinse Julia Child’ın kiş harcını tercih ettim. Müthiş bir hamur, ama çalışması zor, yama yapılmaz; tezgahtan kalkmaz; çok kabarır; pişerken ayrılır; keserken parçalanır. Baştan söyleyeyim de 😂

23cmlik Kiş Kalıbı İçin PÂTE BRISÉE 200gr un 150gr tereyağı 35ml süt 8gr yumurta sarısı 2gr şeker 2gr tuz İÇ MALZEMESİ 500gr ıspanak 1 kırmızı california biberi 1 sarı california biberi 150gr gravyer peyniri (mimolette kullandım) Tuz İÇ HARCI 4 yumurta 200ml süt 200ml krema Tuz Karabiber Muskat ■ Süt ve krema yaklaşık oranlardır. Yumurtaya göre değişkenlik gösterir. YAPILIŞI PÂTE BRISÉE 1. Mikserin palet ucunu takın ve tereyağını çırpın. 2. Süt, yumurta, şeker ve tuzu ekleyip çırpın. 3. Unu ekleyip yalnızca homojen olana kadar karıştırın. 4. İki yağlı kağıt arasında açın ve altına yağlı kağıt koyduğunuz kalıba yerleştirin. 5. En az 30 dakika buzdolabında soğutun. Bir çatalla delikler açın ve 20 dakika buzluğa koyun. 6. Fırınınızı 180 derecede ısıtın. 7. Turta ağırlıklarını kiş hamurunuzun üzerine koyun. 8. 15 dakika ağırlıkla, 5-10 dakika ağırlıkları kaldırıp renk alana kadar pişirin.

İÇ MALZEMESİ 1. Bir tencerede su kaynatın ve temizlenmiş ıspanaklarınızı 3 dakika içinde tutup soğuk bir suya alın. Sonrasında süzün. 2. California biberlerinizi istediğiniz biçimde kesin. İÇ HARCI 1. Bir cup ya da su bardağına 4 yumurta kırın ve 2 cup ı yarım süt, yarım kremayla tamamlayın. 2. Tuz, biber ve muskatı ilave edip iyice çırpın.

BİRLEŞTİRME

1. Hamurunuz delindiyse biraz soğutup kalıptan çıkarın ve altına ıslattığınız ve fazla suyunu aldığınız yağlı kağıdı koyun.

2. Ispanakları ve california biberlerini koyun.

3. Üzerine peynirinizi rendeleyin.

4. İç harcınızı içine dökün.

5. 180 derecede ısıttığınız fırınınızda 20-25 dakika pişirin.

6. Sıcakken servis edin.

[if !supportLineBreakNewLine] [endif]

Comentários


takıp edın 

  • Instagram Clean
  • w-facebook

baska ne var 

bottom of page