top of page

Karadutlu Ekler

Baştan söyleyeyim ekler konusunda uzman değilim. Güzelini, saniyeler içinde yerim o ayrı... Çalıştığım dükkanda da kör olana kadar yapmışlığım var o da ayrı... Ama kendi dükkanımda hiç satmadım; hiç de ihtiyacını duymadım. ⠀ Patisserie ve boulangerie arasında büyük bir fark var. Türkçe karşılığı pastane ve fırın da olsa Fransa’daki pastaneler de fırınlar da bizimkilerden biraz farklı. Ortak sattıkları ürünler olsa da görünüşlerinden anlayabilirsiniz bir pastacının elinden mi çıktı yoksa bir fırıncının mı. Rengarenk, muhteşem şekilli, 18 farklı tatlıyı birleştirerek yaptıkları, gördüğünüzde aklınızı başınızdan alanlar pastaneler. Tabii ki bu benim kendi deneyimim ama hiçbir pastanede, bir fırında yediğim kadar güzel bir tatlı yemedim. Her zaman sade ve gerçek olanı, gösterişli ve hileli olana tercih ederim. ⠀ Bütün bunları aslında şunu söyleyebilmek için söyledim: benim kendime ait bir ekler tarifim yok. Dolayısıyla pate au choux tarifi Bouchon Bakery‘nin kitabından alınma. ⠀

12-14 Adet Ekler İçin⠀

MALZEMELER

PATE AU CHOUX⠀ 65gr un⠀ 12gr şeker⠀ 45ml su⠀ 45ml süt⠀ 45gr tereyağı⠀ Tutam tuz⠀ 2adet yumurta⠀ CRUMBLE⠀ 15gr toz badem⠀ 15gr pudra şekeri⠀ 15gr un⠀ 15gr tereyağı⠀ Tutam kakao (isteğe bağlı)⠀ PASTACI KREMASI⠀ 40gr yumurta sarısı⠀⠀ 30gr şeker⠀⠀ 28gr un⠀⠀ 185ml süt⠀⠀ 9gr tereyağı⠀⠀ 1/8çay kaşığı vanilya tanesi⠀ 20gr çırpılmış krema (isteğe bağlı)⠀ ÜZERİ İÇİN⠀ 250gr karadut ⠀ ■ Ben üzerini crumble koyup yapmayı tercih ettim ama siz çikolata ile de kaplayabilirsiniz. ⠀ ■ Ayrıca ikiye kesip karadutları alta dizip üzerine pastacı kreması da sıkabilirsiniz. Ben, biraz çırpılmış kremayla karıştırıp bir sıkma torbasıyla içine sıktım. ⠀

YAPILIŞI

PATE AU CHOUX

1. Şeker, su, süt, tuz ve tereyağını kalın altlı bir sos tenceresinde tereyağı eriyene kadar ısıtın. Hafifçe kaynamaya başlayınca ocaktan alın.

2. Unu ekleyin ve tahta bir kaşıkla iyice karıştırın.

3. Tekrar ocağa alıp orta ateşte 30 saniye kadar sürekli karıştırarak pişirin.

4. Miksere palet ucunu takın ve karıştırmaya başlayın.

5. Yumurtaların birini atın ve tamamen karışıncaya kadar yüksek hızda çevirmeye devam edin.

6. Diğer yumurtayı atın ve yine yüksek hızda çevirin.

8. Yıldız uç ya da yuvarlak uç takılı bir sıkma poşetine aktarın.

9. Fırın tepsisine bir yağlı kağıt yerleştirin. Hamurdan çok küçük parçalar kullanarak yağlı kağıdın dört ucunu tepsiye yapıştırın.

10. İşaret parmağınızdan biraz daha kalın ve uzun olacak şekilde ya da beze şeklinde sıkın.

11. Üzerine crumble koymayacaksanız, parmağınızı biraz ıslatıp hamurun uzadığı yerleri düzeltebilirsiniz.

12. Crumble parçalarını pate au choux'nun üzerine koyun.

13. 200 derece ön ısıtması yapılmış fırında 10 dakika pişirin (eğer üzerinin benimkiler gibi fazla renk almamasını isterseniz gözünüzü fırından ayırmamanızı tavsiye ederim). Şişmeye ve renk almaya başlayınca 140 dereceye indirip kurutmaya başlayın. Fırının ısı kaybetmesi için ısıyı düşürdüğünüz ilk 1 dakika fırın kapağının tam kapanmaması için arasına ince bir kaşık koyabilirsiniz. Yaklaşık 30 dakika daha bu şekilde kurutun.

*Tam kuruyup kurumadığını anlamanın en iyi yolu bir eklerinizi feda etmektir.

*En iyi sonuç için soğuduktan hemen sonrasında servise hazırlayın. Bekledikçe bayatlamaya başlayacaktır.

CRUMBLE

* Eğer crumble kullanmak istiyorsanız pate au choux'dan önce yapıp soğuması için dolaba koymanızı tavsiye ederim.

1. Bütün malzemeleri mikser ya da mutfak robotuna koyup kom gibi olana kadar karıştırın.

2. İki yağlı kağıt arasında incecik açın ve biraz soğutun.

3. Dolaptan aldığınız hamura bir kurabiye kalıbıyla şekil verebilirsiniz ya da parçalayarak kullanabilirsiniz. Her ikisini de pişmeden önceki fotoğraflarda görebilirsiniz. Sonuç aynı olacaktır.

4. Kullanmadan önce, eğer kalıpla şekil verdiyseniz, ters taraftaki yağlı kağıdı kaldırın.

PASTACI KREMASI

1. Yumurta sarılarını bir sos tenceresinde çırpıcıyla çırpın. ⠀ 2. Şekeri ekleyip çırpın. ⠀ 3. Unu ekleyip çırpın. ⠀ 4. Süt ve vanilyayı ekleyip çırpın. ⠀ 5. Orta ateşte ocağa alın ve katılaşsana kadar, bir kaç baloncuk çıkarana kadar hiç durmadan çırpmaya devam edin. ⠀ 6. Ocaktan alın ve çırparak biraz soğutun. ⠀ 7. Süzgeçle süzerek soğuk bir kaseye alın. ⠀ 8. Tereyağını ekleyip spatulayla iyice karıştırın. ⠀ 9. Üzerini streç kremayı kaplayacak şekilde streçleyin ve 2 saat soğutun. ⠀

10. Kullanmadan önce tekrar çırpın.

* Dilerseniz bu aşamada keskin bir bıçakla ekleri yatay olarak ikiye bölebilir ve yerleştirdiğiniz karadutların üzerine sıkabilirsiniz kremayı.

11. Soğuk kremanızı çırpın ve pastacı kremanızı yavaş yavaş ekleyerek homojen ve daha akışkan bir krema hazırlayın.

12. Eklerinizin altına bir bıçak yardımıyla iki adet delik açın.

13. İnce, yuvarlak bir uç ya da büyük, temiz bir şırıngayla kremanızı enjekte edin.

14. Üzerini karadutla süsleyin ve servis edin.

Opmerkingen


takıp edın 

  • Instagram Clean
  • w-facebook

baska ne var 

bottom of page