top of page

Sade Ve Tarçınlı&Ballı Scones


Scone, bir çeşit ekmek, üstelik çok lezzetli bir İngiliz ekmeği. Belki bütün scone'lar çok lezzetli değildir ama bu iki deneme kesinlikle çok lezzetli. İki tane farklı scone yaptım biri sade, yani tuzlu diğeri ise tatlı. Aslında sistem çok basit tek bir hamur yaptım ve ikiye böldüm. Hamurların birinin içine bu dünyaya gelmesi mucize olan adamlardan birinin, Thomas Keller'in, tarçınlı ve ballı tereyağı küplerini koydum. Eğer sade scone'lar yapmak isterseniz tüm hamuru kullanın ve o aşamayı atlayın.
Bu yazıyı yazmadan önce çok farklı scone tarifleri ve yapım şekilleri okudum, hepsi ama hepsi birbirinden çok farklıydı. Tarifi ben geliştirdim, ama yöntem olarak evde en kolay yapılabilecek olanı seçtim. Sonucunu da çok beğendim.
Teknik Bilgi: Scone,mayalı bir ekmek değildir. Dolayısıyla kabarması için kabartma tozu ve/veya karbonat kullanılır. Bu tür ekmeklere "Quick Bread" "Çabuk Ekmek" denir, çünkü pişirmek için uzun mayalandırma sürelerine gerek duyulmaz. Kabartma tozunun uzun süre pişmeden beklemesi hamuru sarartır/mış (Aslına bakarsanız ben bazen çok tembel bir insan olarak hamuru gereğinden fazla dolapta bırakmışlığım oldu, ancak hiç böyle bir şey yaşamadım; ama mutlaka bir bildikleri vardır şeflerimin diyerek iletiyorum.)
Dikkat: Scone, her ne kadar bir ekmek de olsa uzun uzun yavaş yavaş yoğurup glutenin ortaya çıkmasını isteyeceğimiz bir ekmek türü değil. Aynen bir kurabiye ya da kekte olduğu gibi çok az ve tamamen karıştığı ana kadar yoğuruluyor.
Reçete:
4 sade + 8 Ballı
ya da
8 sade
Hamur:
250g un
35g toz şeker
12g kabartma tozu
---
75g tereyağı (oda sıcaklığında)
---
115ml krema
1 adet yumurta
Ballı Tarçınlı Tereyağı Küpleri:
8g un
8g şeker
8g tereyağı
5g bal
1g tarçın
200 derece / 10-15 dakika arası
Ekipman:
Mutfak şefi / mikser
Yağlı kağıt
Streç
Merdane
Bıçak
Tartı
Spatula
Süzgeç
1. Eğer scone'larınızın bir kısmını ballı ve tarçınlı yapacaksanız 8g un, 8g şeker, 8g tereyağı, 1g tarçın ve 5g balı iyice karıştırın. Tüm hamurdan sade scone yapacaksanız 3. adımdan devam edin.
2. Karışımı bir streç filme kare/dikdörtgen şeklinde sarıp hafifçe merdane ile düzeltiyoruz ve soğuması için buzdolabına kaldırıyoruz.
3. Un, şeker ve kabartma tozunu karıştırıyoruz. Tamamen karıştıklarında oda sıcaklığındaki tereyağını ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. Un ve tereyağı hafifçe karışmaya başladığında duruyoruz. Topak topak tereyağı olmasında bir problem yok.
4. İçinde bu kadar az sıvı olan hamurların kuru malzemeleri, karışmanın etkisiyle kasenin kenarlarına yapışacak ve dibinde birikecektir. Özellikle az karıştırılması gereken hamurları bir spatula yardımıyla ortada toplamanız çok faydalı olur.
5. Kremayı ve yumurtayı da ekledikten sonra toparlanacak kadar karıştırın. Etrafa yapışan un ve tereyağı parçaları olmadığından emin olduğunuzda karıştırmayı bırakın.
6. Eğer iki farklı çeşit yapacaksanız hamurunuzu iki eşit parçaya ayırmanız gerekiyor. Eğer yukarıdaki reçeteyi uyguladıysanız yaklaşık 275 gramşar iki parça olacaktır. 275g hamuru bir kaseye koyup dinlenmesi için buzdolabına koyun.
7. Kalan hamura yağlı kağıt içinde dikdörtgen şekli vereceğiz. Yağlı kağıdı hamuru istediğiniz büyüklükte katlayın ve merdane yardımıyla yavaş yavaş boşlukları doldurun. Çok kibar davranmanız iyi olacaktır, çünkü ıslanmaya başlayan yağlı kağıt yırtılmaya çok meyillidir.
8. Her hamur gibi bu hamurun da dinlenmeye ihtiyacı var. Yağlı kağıt içinde buzdolabına koyuyoruz. En az 1 saat dolapta dinlendikten ve soğuduktan sonra hamuru alıp kesiyoruz. İki çeşit yapıyorsanız tek hamurdan yaklaşık 4 parça çıkacaktır. Tepsiye dizip üzerilerine krema sürebilirsiniz. Önceden 200 dereceye ısıtılmış fırında 10-15 dakika arasında üzeri altın - kahverengi olana kadar pişirip soğumaya bırakın.
9. Ballı tarçınlı küpler için streç filme sardığımız karışımı alıp küp küp kesiyoruz. Çok çabuk ısınacağından hızlı çalışmak gerekiyor ki karışım yumuşayıp çalışmayı zorlaştırmasın.
10.Dolaba dinlenmesi için ayırdığımız hamuru alıp içine ballı küpleri atıp bir kaç saniye karıştırıyoruz. Amaç yalnızca mermersi bir doku elde etmek. Fazla karışması o dokuyu yok edecektir. Hamurumuzu alıp aynen sade ekmeğe yaptığımız gibi yağlı kağıt arasında açıp dinlenmesi için en az 1 saat tekrar dolaba koyuyoruz.
11. Önceden 200dereceye ısıtılmış fırında 10-15 dakika arasında üzeri altın - kahverengi olana kadar pişirin. Daha tam soğumadan üzerine bir parça bal sürün ve o şekilde soğumaya bırakın.

Comments


takıp edın 

  • Instagram Clean
  • w-facebook

baska ne var 

bottom of page