top of page

Sade Ve Tarçınlı&Ballı Scones


Scone, bir çeşit ekmek, üstelik çok lezzetli bir İngiliz ekmeği. Belki bütün scone'lar çok lezzetli değildir ama bu iki deneme kesinlikle çok lezzetli. İki tane farklı scone yaptım biri sade, yani tuzlu diğeri ise tatlı. Aslında sistem çok basit tek bir hamur yaptım ve ikiye böldüm. Hamurların birinin içine bu dünyaya gelmesi mucize olan adamlardan birinin, Thomas Keller'in, tarçınlı ve ballı tereyağı küplerini koydum. Eğer sade scone'lar yapmak isterseniz tüm hamuru kullanın ve o aşamayı atlayın.
Bu yazıyı yazmadan önce çok farklı scone tarifleri ve yapım şekilleri okudum, hepsi ama hepsi birbirinden çok farklıydı. Tarifi ben geliştirdim, ama yöntem olarak evde en kolay yapılabilecek olanı seçtim. Sonucunu da çok beğendim.
Teknik Bilgi: Scone,mayalı bir ekmek değildir. Dolayısıyla kabarması için kabartma tozu ve/veya karbonat kullanılır. Bu tür ekmeklere "Quick Bread" "Çabuk Ekmek" denir, çünkü pişirmek için uzun mayalandırma sürelerine gerek duyulmaz. Kabartma tozunun uzun süre pişmeden beklemesi hamuru sarartır/mış (Aslına bakarsanız ben bazen çok tembel bir insan olarak hamuru gereğinden fazla dolapta bırakmışlığım oldu, ancak hiç böyle bir şey yaşamadım; ama mutlaka bir bildikleri vardır şeflerimin diyerek iletiyorum.)
Dikkat: Scone, her ne kadar bir ekmek de olsa uzun uzun yavaş yavaş yoğurup glutenin ortaya çıkmasını isteyeceğimiz bir ekmek türü değil. Aynen bir kurabiye ya da kekte olduğu gibi çok az ve tamamen karıştığı ana kadar yoğuruluyor.
Reçete:
4 sade + 8 Ballı
ya da
8 sade
Hamur:
250g un
35g toz şeker
12g kabartma tozu
---
75g tereyağı (oda sıcaklığında)
---
115ml krema
1 adet yumurta
Ballı Tarçınlı Tereyağı Küpleri:
8g un
8g şeker
8g tereyağı
5g bal
1g tarçın
200 derece / 10-15 dakika arası
Ekipman:
Mutfak şefi / mikser