top of page

Tarte Tatin (Hızlı Instagram Tarifleri)

Tarte tatin’i seçen kişinin affına sığınarak şunu söylemek zorundayım: en haz etmediğim tatlılardan biridir. Karamel, benim gibi şeker tüketmekten hoşlanmayan (şok, şok, şok) biri için oldukça ağır ve haliyle şekerli. Ama onların hepsi benim çocuklarım, yapmayı çok severim.

Ömrünüzü gömüp milföy açmaya karar verdiyseniz vacilandoistanbul.com’da Tourte Milanese tarifinde fotoğraflarıyla yazıyor. Bence gerek yok hazır milföyle hızlıca hazırlayabilirsiniz. ⠀ Benim hamurum da malzemem de biraz azdı, o yüzden minik bir muzlu tarte tayin hazırladım. Hamur, kenarlara sıkıştıracak kadar büyük olmadığı için de pişerken biraz daha küçüldü. Ayrıca beyaz yerine esmer şeker kullandığım için fotoğraflardaki karamelin rengi olması gerekenden koyu, siz kehribar rengini tutturunca ateşten alın karamelinizi. ⠀ *Ben, altı kalın tencerem olmadığı için kelepçeli kalıpta yaptım. Tencere kullanmanızı öneririm.⠀ ■ Tarte tatin yapmanın iki yolu var: ⠀ • Tereyağını eritip üzerini şeker kaplamak, meyveleri dizip ocakta pişirmek ve üzerini milföyle kapatıp fırına atmak⠀ Ya da ⠀ • Karamel yapmak, meyveleri içine yerleştirip üzerini milföyle kapatıp fırına atmak⠀ Ben ikincisini yaptım siz meyvenin ne kadar pişmesini seviyorsanız ona göre yapın. ⠀ 26cm Tencere İçin⠀ • • • ⠀ 1,5kg ayıklanmamış meyve⠀ 100g tereyağı⠀ 250g toz şeker⠀ 75ml su (yalnızca karamel yapacaklar için)⠀ 250gr milföy hamuru⠀ > Portakal kabuğu rendesi⠀(isteğe bağlı) > Suyun yarısı yerine rom⠀(isteğe bağlı)

YAPILIŞI 1. Altı kalın, fırına girmeye uygun tencerenize su ve şekeri koyun. Kısık ateşte hiç karıştırmadan karamelinizi yapın ve ocağı kapatın. ⠀

2. İçine tereyağını atın; karıştırın ve ılıtın. ⠀ 3. Meyveleri ince ince dilimleyin ve karamelinizi üzerine dizin. ⠀

4. Kenarlarını iyice sıkıştırarak milföyünüzü üzerine yerleştirin. Bir kaç delik açın. ⠀ 5. 200 derecede 30 dakika pişirin. Karamel fokurdasın, hamurunuz esmerleşsin. ⠀ 6. Fırından çıkardıktan sonra 10-15 dakika oda sıcaklığında soğutun ve ters çevirip servis edin. ⠀ ❗️Karamel çok dikkatli yapılması gereken bir üründür. Çok hızlı yanabilir, eğer ilk defa yapıyorsanız düşük ateşte yavaş yavaş yapın. Ne olursa olsun başından asla ayrılmayın.

Comments


takıp edın 

  • Instagram Clean
  • w-facebook

baska ne var 

bottom of page