top of page

Yunanistan Ana Kara #2: Porto Lagos, Kavala, Nea Peramos

Gideceğiniz şehre otobandan gitmeyi tercih ettiyseniz çıkışta €2.50 vermeniz gerekiyor, bu ücret arabalar için olan elbette. Ama navigasyon cihazınız varsa "otobanlardan kaçın" diyerek otobanın yanındaki eski yoldan tıngır mıngır gidebilirsiniz. Giderken çoğunlukla hızlı yoldan varmak istiyoruz, ancak dönüş için çok keyifli oluyor. Gümülcine'den, İskeçe'den geçip Porto Lagos'ta bir kahve içip öyle gidiyoruz son öğle yemeğini yiyeceğimiz Dedeağaç'a.

Porto Lagos'ta durma sebebimiz ilk başta tamamen doğal sebeplerdendi. Yolun kenarında bir cafe gördük kendimizi içeri attık. Tek problem üzerimizde hiç bozuk para olmamasıydı. €50 gören abla bizi kibarca kovalayıp kasabanın içindeki markette bozdurabileceğimizi söyledi. Böylece Porto Lagos bizim için bir durak haline geldi. Yazın bile bomboş sokakları, bakımsızlıktan parça parça düşecek evleri, kasaba halkını 100 kere doyuracak pazarı, pek turiste alışık olmayan halkıyla biz burayı çok sevdik.

Evet de hiç bir şey yok ki burada diyenler için önce evet haklısınız diyeceğim, sonra da peki ya St. Nicholas Kilisesi'ni uzaktan da olsa görmek için değmez mi Porto Lagos'tan geçmeye diyeceğim. Elimdeki hiç bir fotoğraf kiliseyi uzaktan gördüğünüzde hissettiğimiz duyguyu yansıtmadığı için kilisenin fotoğraflarını benden iyi çekenlerden aşırdım :)

Kaynak

Kaynak

Arabaya bindikten sonra aşağı yukarı 1 saat içinde Kavala'da olacaksınız, otobandan giderseniz çok daha hızlı varabilirsiniz elbette.

Kavala'da otel konusunda pek değişiklik yapmıyoruz. Eğer yer varsa mutlaka Airotel Galaxy'de kalıyoruz. Dürüst olmak gerekirse eskiden bu otel çok daha güzeldi, kahvaltısından personeline kadar üst düzeydi, yıllar içinde yavaş yavaş eskiyor; dökülüyor; zaten onların da artık Türkler'den pek haz ettiğini düşünmüyorum. Ne yazık ki burada da haddini oldukça aşan Türk turistler gördüm. Ama hala kalbimizde 1 numara olmasının en büyük sebebi elbette konumu: