top of page

Doğu Yunanistan Hakkında Merak Edip De Soramadığınız Her Şey

Son zamanlarda Yunanistan'la ilgili bana gelen sorular üzerine küçük bir derleme yaptım. Yılardır topladıklarımı kısa notlarla tüm bilgileri tek bir yazıda paylaşmaya çalışacağım. Bu yazı, yalnızca bizim deneyimlerimiz çerçevesinde yazılmıştır. Bilmediğimiz, görmediğimiz, yemediğimiz yerler için de önerilerinizi beklerim...

ARABAYLA YUNANİSTAN'A GİDERKEN NE LAZIM

1. Geçerli bir pasaport

2. Geçerli bir Schengen vizesi (ya da Yeşil Pasaport)

3. 2016'dan sonra çıkmış olan TC ehliyeti ve ya Turing'den alınan Uluslararası Sürücü Belgesi

-Sürücü Belgesi aslı, -TC kimlik numarası, (Ehliyetinde T.C. Kimlik numarası yazmayan müracaat sahiplerinin kimlik aslı veya fotokopisini ibraz etmeleri gerekmektedir) -2 Fotoğraf.

-Uluslararası Sürücü Belgesi'nin geçerliliği 1 yıldır. İlk kez alanlar için 486,45 TL, daha sonraki her sefer için 270,00 TL'dir.

4. Turing'den araba için alınan Yeşil Sigorta

- Araç ruhsatının aslı

-15 günlük sigorta 52,50€'dir. Daha uzun sigorta ücretlerini Turing'in sitesinden bulabilirsiniz.

5. Yurtdışı çıkış harcı

- Güncel fiyatı 15TL'dir. O bankanın kullanıcısı olmasanız da tüm büyük bankalardan pasaportunuzla birlikte alabilirsiniz. Pasaport numaranızın doğru yazıldığına emin olmanızı tavsiye ederim. Bankanın size verdiği makbuzu Türkiye çıkışında polise göstermeniz gerekmektedir.

- Sınırlarda gümrük kapılarından da aynı şekilde pasaportunuzla gidip harç pulunuzu alıp damgalatabilirsiniz.

Not: Ruhsat sizin ya da sizinle birlikte seyahat eden birinin üzerine değilse şirketinizden vekaletname almanız gerekmekte. Aracınız kiralıksa şartlar için araç kiralama şirketinize danışın.

Turing'den alacağınız her türlü belgeyi sınır kapılarındaki gümrüklerden de alabilirsiniz. Ancak gümrükte 30-45 dakika arası bir zamanınıza mal olacaktır. Seyrantepe'deki

Turing'de hem rahatça arabanızı park edebilir hem de klasik müzik eşliğinde beklerken 10 dakikada belgelerinizi tamamlayabilirsiniz. Kredi kartı ya da ₺/€ nakitle ödeme yapabilirsiniz. Web Sitesi: http://www.turing.org.tr/

Kısacası geçerli bir pasaport ve vizeyle, ruhsatınız da sizin isminiz yazıyorsa son dakikada karar verip İpsala ya da Kapıkule Sınır Kapısı'ndan kalan evraklarınızı tamamlayıp Yunanistan'a geçebilirsiniz.

YANINIZA NE ALMALISINIZ

Arabayla gidiyor olmanın konforunu kullanmanızı öneririm. Normalde hazırladığınız bavula ek şunları bulundurmanızda fayda var, nasılsa elinizde taşımayacaksınız:

- Şemsiye

- Çok ince ve çok kalın kazak

- Soğutucu çanta

- Termos

- Plastik çatal - bıçak

- Metal bıçak

- Karton bardak

- Tirbüşon

- Islak mendil

- Defter - kalem

- Püskürtmeli ve tablet sinek ilacı

- Mide ilacı, yara bandı, ağrı kesici, alka-seltzer